ספריות דיגיטליות – ייצוגים, דגמים ודוגמאות

9698

center_Img

יתרונותיה של הספריה הדיגיטלית

הספרייה הדיגיטלית מקנה משמעות רבה יותר למידע המכיל שילוב של מספר מדיות וכן מידע האגור בצורה מספרית או כמאגר. הגישה למידע אפשרית מכל מקום. דבר זה מאפשר גמישות מרבית בתכנון זמן, נוחות שימוש ושילוב של למידה. ניתן לבצע איחוד בין מקורות מידע שונים ולארגן מחדש את המידע בספריה לפי נוחיות המשתמש.

ההבדל בין מאגר מידע ביבליוגראפי לבין ספרייה דיגיטאלית הוא הייצוג של התכנים. במאגר מידע אנו מקבלים , ברוב המקרים, תקצירים או סיכומים מורחבים . לעומת זאת , הספרייה הדיגיטאלית כוללת ייצוגים מלאים של התוכן , טקסטים מלאים , סקירות מלאות וגם תמונות.

הספריה הדיגיטלית מקנה משמעות רבה יותר למידע המכיל שילוב של מספר מדיות וכן מידע האגור בצורה מספרית או כמאגר. הגישה למידע אפשרית מכל מקום. דבר זה מאפשר גמישות מרבית בתכנון זמן, נוחות שימוש ושילוב של למידה. ניתן לבצע איחוד בין מקורות מידע שונים ולארגן מחדש את המידע בספריה לפי נוחיות המשתמש.

ההבדל בין מאגר מידע ביבליוגראפי לבין ספרייה דיגיטאלית הוא הייצוג של התכנים.  במאגר מידע אנו מקבלים , ברוב המקרים,  תקצירים או סיכומים מורחבים . לעומת זאת , הספריה הדיגיטאלית כוללת ייצוגים מלאים של התוכן , טקסטים מלאים , סקירות מלאות , ספרים סרוקים וגם תמונות.

למידע נוסף ולהרחבה :

מבוא לספריה דיגיטלית – ד"ר אברום רותםמבוא לספריה דיגטאלית – עקרונות ומידע על המושג

דודו רשתי , מצגת , ספריות דיגיטליות

Creating Digital Collections: A Practical Guide

Best Practices for Creating Digital Collections

חסרונותיה של הספריה הדיגיטלית

על אף היתרונות הרבים שנמנו כאן יש לזכור, כי בעוד שבספריות המסורתיות המיומנויות הנדרשות לשימוש בהן הן מינימליות, השימוש בספריה הדיגיטלית דורש מיומנות בחיפוש מידע ושימוש בטכנולוגיה מתוקשבת ,כגון יצירת חיתוכים בין מילות החיפוש , בחירת מילות המפתח הנכונות.   צבירה ואיסוף של פריטי המידע וועוד.  בראייה רטרוספקטיבית  ניתן לציין כי הדרכה מידענית מתאימה יש בה כדי להפוך חסרון זה ליתרון של ממש.

Clerk with big magnifying glass look for something

דגמים ודוגמאות של ספריות דגיטאליות בישראל :

 ספריה דיגיטאלית  לא חייבת להיות רק טקסטים או מאמרים , יש גם ספריות דיגיטאליות שעיקרן תמונות וצילומים

לדוגמא :

אוסף אלכסנדר זייד בספרייה באוניברסיטת חיפה

http://lib.haifa.ac.il/libinfo/liblog/index.php/item/158-dmcnews

או לדוגמא :

 הספריה הדיגיטאלית של מאגר פיקיוויקי

http://www.pikiwiki.org.il

או לדוגמא :   האוספים הדיגיטליים של הספרייה הלאומית 

הספרייה הדיגיטלית – הספרייה הלאומית

hebrew national library digital library 1

הספרייה הדיגיטלית – הספרייה הלאומית

 

 people logo 1"אנשים ישראל" , מאגר על החברה הישראלית

קישור ישיר

http://www.peopleil.org/default.aspx?sLanguage=he-IL

אתר "אנשים ישראל – המדריך לחברה הישראלית".

אתר זה, המרוכז על ידי פרופ' עוז אלמוג וד"ר תמר אלמוג, הוא מדריך מעניין ויחיד מסוגו לחברה הישראלית, או מעין אינציקלופדיה עדכנית לחברה זו. הוא כולל מאות ערכים השונים בהעמקתם (מעמוד עד מאה עמודים לערך) על נושאים רבים ומגוונים בחברה הישראלית ולכולם מקום שווה. כך, פלאפל בניו יורק, אתר פארפש, אתר קבלה לעם, הסלט במסורת היהודית ישראלית או ישיבת חוט של חסד בירושלים. האתר מתיימר לכסות, תיאורית, את כל הנעשה בחברה הישראלית. כלומר האתר אינו מתיימר לספק מסגרת ניתוח והסבר של תופעות בחברה הישראלית, אלא רק לתאר את כולן, או לפחות את חלקן הגדול.

כותבי הערכים מתבססים על מאמרים אקדמיים, כתבות מהאינטרנט, ראיונות, סרטונים מהיו-טיוב. הערכים מלווים בתמונות רבות הממחישות את הכתוב, בניגוד לנעשה במאמרים אקדמיים 'יבשים' שכוללים בדרך כלל טקסט כתוב בלבד. באתר ישנן תערוכות רבות על הנעשה בישראל, שבהן הושקעה הרבה פחות עבודה ונדמה כי הן משקפות את התמונות שהאתר הצליח להשיג ולא תמונה של כלל החברה הישראלית. בנוסף, קיימת באתר גם גלריה וירטואלית לתערוכות העוסקות בחברה הישראלית. יש לברך על קיומו של מדריך כזה המאפשר להכיר את החברה הישראלית במהירות, על כמעט כל תת התרבויות הקיימת בה. בניגוד לאתרים אחרים, האתר הינו חינמי לחלוטין וכל המידע בו פתוח לציבור ומטרתו היא הפצה של ידע בקרב הגולשים. יתרון נוסף, ובכך הוא נבדל מויקיפדיה, הוא שלא כל אחד יכול לערוך את הערכים, אלא רק לאחר שעורכי האתר אישרו את הכתוב. דבר זה מונע ממידע מוטה או שגוי להתפרסם . האתר מזמן ניתוח סוציולוגי כטקסט תרבותי.

מדריך אנשים ישראל הוקם ביוזמת פרופסור עוז אלמוג וד”ר תמר אלמוג כשירות ללא תשלום לציבור הרחב. מטרת המדריך לספק מידע מקיף ועדכני על החברה הישראלית, על שלל המגזרים וסיגנונות החיים המרכיבים אותה. המדריך מופעל בחסות מוסד שמואל נאמן למחקר מתקדם במדע וטכנולוגיה, הטכניון.

 הערכים במדריך אנשים ישראל ממוינים על-פי מגזרים, כאשר כל מגזר מפולח לקטגוריות/שדות חברתיים – אוכלוסיה, מגורים, משפחה וזוגיות, דת ואמונה ועוד. עד כה נכתבו למעלה מ-400 ערכים.

המדריך מאפשר חיפוש בערכים בכמה דרכים, לדוגמה:
חיפוש ויזואלי – הגולשים מוזמנים להיכנס לערכים מגוונים שהמחשב מעלה באופן אקראי. כל ערך מיוצג באמצעות תמונה בגלריה. את הערכים ניתן לסנן למגזר/ מגזרים ו/או קטגוריה/קטגוריות נבחרים בעזרת פילטרים.

חיפוש מגזרים – הגולשים מוזמנים למקד את חיפוש הערכים המעניינים אותם מהכלל לפרט. החיפוש מתחיל בבחירת מגזר וממשיך לבחירה בקטגוריה בתוך המגזר ולבחירת ערך בתוך הקטגוריה.

אחד החידושים החשובים של אנשים ישראל, הוא המסך המפוצל: מימין המלל השוטף, ומשמאל ההשלמות החזותיות המאיירות את הערך: גלריה עם תמונות מתחלפות; צילומים, קטעי וידאו/אודיו וקבצי Word ו-PDF המקושרים למילות-מפתח בטקסט (נקודות הרחבה), וכן גרפים, טבלאות ותוכן עניינים דינמי. שני המסכים מקושרים זה לזה באופן פונקציונלי. לחיצה על מילת-מפתח במסך הטקסט הימני, לדוגמה, תעלה את המידע החזותי הרלוונטי במסך השמאלי.

כיוון שמדריך אנשים ישראל הוא ביסודו תרבותי, ניתן בו דגש על אלמנטים פולקלוריסטיים ועל השפעות תרבותיות מגוונות. לדוגמה: אם טקס קבלת השבת שונה במקצת אצל הדתיים, החרדים והחילוניים, הוא יפוצל במדריך לשלושה ערכים נפרדים.

בבניית הערכים נעשה מאמץ להגיע לרמת תקפוּת ומהימנות מיטבית, באמצעות התבססות על מחקרים קיימים, שנעשו על-ידי אנשי-מקצוע מומחים בתחומם
לכל ערך מצורפים שמות הכותבים, שמות המרואיינים (במידה ולא ביקשו להישאר בעילום-שם) ומקורות מידע. אלה יאפשרו לקוראים לשקלל את רמת האמינות והתקפות.

קישור

people logo 1

קישור ישיר

http://www.peopleil.org/default.aspx?sLanguage=he-IL\

מנגנוני חיפוש ואיתור מידע ב"אנשים ישראל"

people in israel 1

כספריה דיגיטלית  מתקדמת  מאד מסוגה יש באתר  "אנשים ישראל"  שתי צורות  עיקריות של חיפוש מאמרים:

א.      חיפוש על פי מילות מפתח

ב.      חיפוש מאמרים עפ"י חתכים ( קטגוריות)

כך לדוגמא , נראה חיפוש טיפוסי במנגנון הקטגוריות ,שימו לב: יצרתי סינון לקטגוריה של "דת ואמונה" והצבתי בתיבת החיפוש את מילות  המפתח חרדים-השכלה.

people advancede searched 1 haredimחיפוש תמונות במאגר אנשים ישראל 

people advanced search images queen

 daat 1 logo

מאגר "דעת"

אתר האינטרנט "דעת" הוא האתר העברי הגדול ביותר בעולם בכמות הטקסטים עבריים בתחומי היהדות והרוח הנמצאים בו, ובמספר המשתמשים בו.

האתר כולל ספרים שלמים, מאמרים, כתבי עת, רשימות בבליוגרפיות מוערות של ספרות מגוונת, תמונות ומפות, איורים, צילומים ומצגות, במדעי היהדות והרוח בהקיפן הרחב.
מדורי האתר: תנ"ך: אלפי מאמרים על נושאים מגוונים בתנ"ך וכן לפי סדר התנ"ך; תושב"ע: ספרים שלמים, מאמרים ומחקרים; שבת ומועדים; תולדות עם ישראל; מחשבת ישראל: טקסטים קלאסיים מעוצבים לאינטרנט, ומאמרים מגוונים; ספרות קלאסית וספרות חדשה, אוסף שירים וסיפורים; לימודי ארץ ישראל; אתר מיוחד לשנת השמיטה; דילמות ערכיות; רפואה והלכה; תולדות החינוך היהודי ובעיות חינוכיות אקטואליות; חסידות: תולדותיהם של ההוגים המרכזיים ביהדות, סיפורי חסידים וביאוריהם; לימודי משפחה, משפט עברי, צבא ומלחמה: מוסר ומלחמה, הלכות צבא ומלחמה; שואה: אתרים ייחודים על גטו ורשה ושואת יהודי הונגריה, מאמרים ומחקרים על השואה; טקסט מלא של מאמרים שפורסמו בכ- 30 כתבי עת שונים; חינוך: כתבי עת, חומרי הדרכה, תוכניות לימודים בתחומי דעת שונים לבית הספר הממלכתי-דתי והממלכתי, מבחני בגרות ומבחנים תקופתיים למקצועות שונים; בדיחות וקריקטורות בנושאי חינוך.

daat advanced search

במסגרת האתר מפותחת אנציקלופדיה יהודית, המתרחבת והולכת. אנציקלופדיה זו עוסקת בכל התחומים שהאתר עוסק בהן, והיא אף נשענת על מאמרי האתר.

באתר תוכנת חיפוש המאפשרת לחפש מאמרים לפי אחת משלושת האפשרויות: חיפוש לפי נושא, או מחבר; חיפוש באנציקלופדיה, וכן חיפוש בכל הטקסטים הקיימים באתר.

אתר דעת הוקם בשנת תשנ"ז (1997)  . מייסד "דעת" ומנהלו הוא יהודה איזנברג, ד"ר לפילוסופיה מן האוניברסיטה העברית, בעבר פרופסור לחינוך בטורו קולג', וראש היחידה לטכנולוגיה ולתקשורת בחינוך בבר אילן. בשנת תשס"ה (2005) הצטרף "דעת" לאתרי מכללת הרצוג, והוא פועל מקמפוס מכללת הרצוג.

 קישור ישיר למאגר "דעת"

חיפוש מתקדם במאגר "דעת"

art migashin 1

אתר "מפגשים מהסוג החזותי"

, אתר ייחודי העוסק באמנות החזותית המודרנית – מאמצע המאה ה – 19 ועד ימינו. האתר כולל מידע עדכני רב במלל ובתמונות ומיועד לתלמידים, סטודנטים, מורים וכל המתעניין באמנות חזותית והקשריה הבינתחומיים.

 באתר תוכלו למצוא מידע אודות אמנים ויוצרים, תנועות, תיאוריות, תופעות חברתיות והיסטוריות וכן לעמוד על נקודות המפגש וההשפעות ההדדיות בין תחומי האמנות, האדריכלות והעיצוב ובינם לבין תחומים נוספים. האתר כתוב בשפה נגישה לכל משתמש ומאפשר פעילות אינטראקטיבית.  

קישור ישיר

קישור לדף הבית

 mifgashim art 2

מפגשים מהסוג החזותי – מסע בזמן

אתר "מפגשים מהסוג החזותי – מסע בזמן", ציר זמן אינטראקטיבי ייחודי המפגיש את הגולשים עם התפתחות תחומי האמנות והעיצוב בהיבט היסטורי.

מטרתו של האתר "מפגשים מהסוג החזותי-מסע בזמן" לשמש בסיס ידע ומחקר עבור תלמידי מגמת "אמנויות העיצוב" של המנהל למדע ולטכנולוגיה במשרד החינוך, הן בתחום העיוני והן בתחום המעשי. ציר הזמן פותח בפני הלומדים פתח להבנת תהליכים רחבי היקף ומאפשר רמות העמקה שונות.

ציר הזמן מאפשר למורים ולתלמידים שימוש למטרות שונות בתכניות הלימודים במגמת אמנויות העיצוב:

א. הבנת האמנותניתן למצוא מידע המתאים ללימוד יצירות המופת ולהכרות ראשונית של התלמידים עם תולדות האמנות.
ב. אמנות כרונולוגיתחומר ברמה בסיסית וברמת העמקה לכל התקופות המופיעות בתכנית הלימודים.
ג.  אמנות מודרניתהשלמת הידע התרבותי של התלמידים וכן כולל חומר בסיס והעמקה בתקופות הלימוד של התכנית.
ד. יסודות העיצובניתן למצוא הסברים וקישורים ליצירות, סגנונות והתפתחויות בתחום העיצוב.
ה. היבטים בעיצובהעמקה ומחקר בתקופות המודרנית והפוסט-מודרנית.
ו.  סדנאותהאתר מהווה בסיס לעבודת חקר בתהליך פיתוח הפרויקט האישי ובלימוד עצמי של תקופות, מושגים, סגנונות וטכניקות.

הניווט באתר

ציר הזמן כולל תשע תקופות: פרה-היסטוריה, מצרים, יוון, רומא, ימי הביניים, רנסנס, בארוק, מודרניזם ופוסט-מודרניזם.

אודות המאגר

קישור למאגר

misgav 1ספריה  פדגוגית  דיגיטלית ( משגב)

 

 

pschology in hebrew logoאתר פסיכולוגיה עברית ברשת

האתר הוקם בשנת 2002 על ידי אורית וליאור גודקאר ועדי פרי. הוא נועד לרכז את המידע המקצועי הקיים בשפה העברית, ולהוות מקום לפרסום מידע נוסף בתחומי בריאות הנפש בשפה זו, ומכאן שמו של האתר, "פסיכולוגיה עברית".‏‏

האתר משמש כספרייה דיגיטלית הכוללת מאמרים מקוריים בעברית לצד מאמרים שפורסמו במקור באופן לא מקוון, כמו גם קישורים למאמרים וחומרים אחרים ברשת. רוב החומרים באתר נגישים באופן חופשי פרט לפורומים מסוימים ולכלים מקצועיים שהגישה אליהם מותרת רק לאנשי מקצוע, וזאת מסיבות אתיות.

אתר פסיכולוגיה עברית ברשת

cet library 1

הספרייה הווירטואלית של מטח

"הספרייה הווירטואלית של מטח" היא אתר אינטרנט של המרכז לטכנולוגיה חינוכית, הכולל מידע לימודי שנאסף ממגוון רחב של מקורות. באתר ניתן למצוא מונחונים, מאמרים, פרקים מספרים, תצלומים, ציורים וקישורים לאתרי אינטרנט. הפרטים המופיעים במאגר המידע הם בגישה חופשית, ונלקחו מספרים, כתבי עת, חוברות ותקליטורים בהסכמת בעלי זכויות היוצרים. חלק מהפריטים נכתבו במיוחד עבור הפרויקט.

האתר נוסד בשנת 2000 בסיועה של קרן קשת. מאגר המידע שעומד בבסיס הספרייה הווירטואלית, מבוסס על 15 שדות הקטלוג של הדבלין קור (Dublin core), ההכרחיים לקטלוג ומפתוח של פריטים אינטרנטיים.

קישור ישיר לספרייה הוירטואלית של מטח

kotar 1 logo

כותר – הספרייה המקוונת של ישראל

כותר – הספרייה המקוונת של ישראל הוא אתר אינטרנט המהווה ספרייה מקוונת למנויים של ספרי עיון בעברית, פרי פיתוח של המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מט"ח) בשיתוף עם מו"לים ישראלים. ספריית כותר מציעה מאות ספרים דיגיטליים. וכן עיון מקוון במגוון רחב של נושאים מתחום הרוח וחברה. המו"לים השותפים במיזם כוללים, נכון להיום, יותר מ-45 הוצאות ספרים אקדמיות, ציבוריות ופרטיות. הספרייה החלה לפעול בינואר 2006.

אתר "כותר" מעמיד לרשות תלמידים, סטודנטים, מורים, מרצים וכל דורש מרכז משאבים מקוון, שאוצר בתוכו מקורות מידע שפורסמו ביובל השנים האחרונות בשפה העברית.

האתר מציע את שירותיו למנויים פרטיים ולמוסדות (אוניברסיטאות ולמכללות, ספריות ציבוריות, לבתי ספר וכו'). חלק מהספרים הנמצאים בספרייה זמינים לקהל הרחב ללא צורך ברכישת מנוי.

ספריית כותר מציעה נגישות מקוונת למגוון גדול של מקורות מידע. ספריית כותר מציעה עיון מקוון במבחר של כ-1,600 כותרים (נכון לספטמבר 2011) של ספרי עיון ומידע והיא נמצאת בהתרחבות מתמדת.

פונקציות באתר:

  • איתור מידע מהיר – מתאפשר שיטוט נוח בין אלפי עמודי תוכן, חיפוש ופריסת תוצאות מהירה.
  • הפיכת הספר לעותק אישי מוער ומודגש – כלים המאפשרים סימון קטעים חשובים (קו תחתי, מרקר), הוספת פתקיות לשם רישום הערות ושמירתן על פני העמודים הרצויים, כולל יצירת קישורים לאתרי אינטרנט אחרים.
  • העתקה – אפשר להעתיק קטעי מידע נבחרים מתוך עמוד נצפה (טקסטים, תרשימים ותמונות) למסמכי Word וליישומים דיגיטליים אחרים.
  • מכירת ספרים בודדים – בשנת 2013 הושקה אפליקציה לאייפד שבה ניתן להוריד ספרים בודדים ולהשתמש בהם באופן בלתי מקוון.

קישור ישיר לספריית "כותר"

peer logo 1

פא"ר

פא"ר ("פתיחת אוצרות רוח") הוא מיזם של האוניברסיטה הפתוחה המאפשר גישה חופשית לספרי לימוד אקדמיים בפורמט אלקטרוני, חלקם גם בגרסה קולית, ולמגוון חומרי לימוד מקוונים.

באתר פא"ר מתאפשרת גישה חופשית לעשרות ספרים מ-50 קורסים אקדמיים. הספרים מוצגים בפורמט אלקטרוני (ספר אלקטרוני) המאפשר לקוראים לדפדף בספר, לקבוע את תצוגת הקריאה הנוחה להם, לחפש טקסטים בתוך הספר ועוד. הספרים האלקטרוניים הם העתק מדויק של הספרים המודפסים הקיימים של האוניברסיטה הפתוחה. הגישה לספרים מצריכה רישום של המשתמש אך אינה דורשת תשלום.

חלק קטן מהתמונות והטקסטים בספרים האלקטרוניים הוסתרו, וזאת עקב מגבלה של זכויות יוצרים.

קישור ישיר לפא"ר

research1מאגרי עבודות דיגיטליות באקדמיה

ספריות אקדמיות ברחבי העולם פועלות לפרסם ברשת את המחקרים שנכתבים במוסדות שלהם, כפוף לזכויות יוצרים.

מאגר העבודות של אוניברסיטת חיפה

מאגר התזות והדיסרטציות הכלל אירופאי

The DART-Europe E-theses Portal

Proquest

ProQuest Dissertations & Theses Global

PQDT Open

open הוא שירות חופשי של Proquest אשר מאפשר גישה לתזות ודיסרטציות חופשיות בווב.

 

 

British Library EThOS – Search and order theses online

zenereshet logo 1זֶמֶרֶשֶׁת

זֶמֶרֶשֶׁת הוא אתר אינטרנט של חברה לתועלת הציבור (מלכ"ר) הפועל לשימור הזמר העברי המוקדם – הפזמונים העבריים שלמן ראשית הציונות ועד לקום המדינה. נכון לנובמבר 2013 מופיעים באתר קרוב ל-4,000 שירים, שניתן לקרוא את תמליליהם ולהאזין לביצועיהם – לרוב על ידי מיטב מבצעי ומבצעות התקופה, ולעתים על ידי ותיקי היישוב כיום או משתתפי אירועי "זמרשת", המתקיימים במקומות שונים בארץ אחת לחודשיים בהובלת הזמרת נגה אשד. לשירים רבים מוצעות מספר הקלטות, שחלקם מועלים לאתר על ידי המשתמשים. במקרים רבים מובא לצד מילות השיר גם מידע על אודות הפזמונאי, המלחין והמבצע.

מייסדי "זמרשת" מגדירים עצמם כ"פרויקט חירום להצלה ולמחשוב של הזמר העברי המוקדם", ומצהירים כי מטרותיהם:

  1. לפעול באופן מידי להצלת כל החומרים שנמצאים בסכנה (תוך שימת דגש על הצלת החומר הפיזי של היצירה);
  2. להקים מאגר מידע שיכלול את מרב הפרטים אודות הזמר העברי המוקדם: שירים (ההקלטות עצמן, תווים, מילים וכו') וביוגרפיות של מלחינים, מחברים ומבצעים בני התקופה;
  3. להנחיל את הזמר העברי המוקדם לכלל הציבור, בדגש על הדורות הצעירים, באמצעות אירועי זמר ובאמצעים נוספים;
  4. מטרת העל: להפיץ את החומרים הללו ולעשותם נגישים לכלל באמצעות האינטרנט.

אתר "זמרשת" מתמקד בתקופה שמראשית הציונות ועד הקמת מדינת ישראל, עם "גלישות" לתוך שנות ה-50.

קישור ישיר לזמרשת

EUROPEANA 1 LOGOדוגמא לספרייה דיגיטאלית בחו"ל : הספריה הדיגיטאלית האירופאית

European digital library

הפרויקט נולד ממכתב ששלח באפריל 2005 נשיא צרפת ז'אק שיראק, יחד עם ראשי ממשלות גרמניה, ספרד, איטליה, פולין והונגריה לנשיא הנציבות האירופית ז'וזה מנואל ברוזו. המכתב המליץ על הקמת ספריה וירטואלית אירופית שתנגיש את המורשת התרבותית של אירופה, בין היתר כתגובה לפרויקט של חברת גוגל הקליפורנית "גוגל ספרים".

הפרויקט, שכונה תחילה "European digital library network) "EDLnet; רשת ספריה דיגיטלית אירופית), נועד להציג אבטיפוס של שירות חוצה גבולות ודומיינים שיעמיד את המשתמש במרכז. האבטיפוס הושק ב-20 נובמבר 2008, וכלל בעת הפרסום למעלה מ-4,500,000 אובייקטים דיגיטליים שהגיעו מלמעלה מ-1000 מוסדות, כולל ספריות לאומיות, גלריות ומוזיאונים אירופאים מפורסמים.

נכון לשנת 2011, הועלו לאתר כ-15 מיליון אובייקטים מכ-1500 מוסדות, בעיקר מאירופה, בהם מוזיאונים מרכזיים כגון הרייקסמוזיאום באמסטרדם והלובר – לצד מוזיאונים וארכיונים מקומיים מכל המדינות החברות בהאיחוד האירופי. כל אלו יוצרים יחד אוסף המאפשר למשתמש לעיין במורשת המדעית והתרבותית של אירופה, מזו הפרהיסטורית ועד זו של ימינו. ציורי המונה ליזה של לאונרדו דה וינצ'י, נערה עם עגיל פנינה מאת יאן ורמיר, כתבי צ'ארלס דרווין ואייזק ניוטון והמוזיקה של וולפגנג אמדאוס מוצרט הן כמה מגולות הכותרת של הפרויקט.

קישור ישיר לספרייה הדיגיטאלית  Europeana

google books 1

 האוספים הדיגיטליים של הספרייה הציבורית של ניו יורק

NYPL Digital Collections – New York Public Library

new york public library 1

NYPL Digital Collections – New York Public Library

GALLICA LOGOאתר גאליקה של הספרייה הלאומית של צרפת

אתר גאליקה של הספרייה הלאומית של צרפת מקשר לכ-800,000 ספרים דיגיטליים, עיתונים, כתבי יד, מפות וציורים, וכו'. הספרייה הדיגיטלית מוסיפה להתרחב מאז שנת היווסדה ב-1997, בקצב של כ-5000 מסמכים חדשים לחודש. חלק הארי מהמסמכים הסרוקים, הכתובים רובם בצרפתית, זמינים לעיון בפורמט של תמונה וטקסט מאז סוף 2008.

גליקהצרפתית: Gallica) היא ספרייה דיגיטלית של הספרייה הלאומית של צרפת. יש בה גרסאות דיגיטליות של ספרים, מפות, כתבי עת, תצלומים ואוסף של כתבי יד מאוירים. בשנת 1997 נפתח פרויקט גליקה במטרה להיות "הספרייה הווירטואלית של האנשים הכנים", זאת בעוד שכבר ב-1992 החלו תהליך הדיגיטציה של מסמכיה. בשנת 2000 הועלתה גרסה שנייה של המיזם לאינטרנט. בשתי הגרסאות מרבית הטקסטים מוצגים בפורמט של תמונה. ב- 20 ביוני 2012 הציע אתר גליקה כ 1,772,204 מסמכים וספרים דיגיטליים.

קישור ישיר לספריית גאליקה

GALLICA

מקור וקרדיט לחלק מהסקירות : וויקפדיה בעברית

lexis nexis logo 1לקסיס נקסיס  (LexisNexis)

לקסיס נקסיס  (LexisNexis) היא חברה המאפשרת חיפוש במאגרי נתונים אלקטרוניים של פסקי דין, עיתונות ומידע כלכלי. בשנת 1994 החברה נרכשה על ידי חברת ריד אלסווייר וכיום היא פועלת כחטיבה בתוכה.

החברה מאפשרת גישה וחיפוש ביותר משלושה מיליארד מסמכים מסוגים שונים, בהם קובצי חוקים ופסקי דין של מערכת המשפט האמריקאית, אלפי מהדורות יומיות של עיתונים וכן מידע כלכלי ממקורות שונים. כמו כן במאגרי החברה מידע ממערכת המשפט הצרפתית, האוסטרלית, הקנדית, הדרום אפריקאית והבריטית.

במאגר Nexis ישנה אפשרות לחיפוש ביותר מ-20,000 עיתונים, מקורות חדשות, רשומות ציבוריות ומאגרי מידע אחרים.

החברה הוקמה כ-Lexis בשנת 1970 כניסוי של לשכת עורכי הדין של אוהיו במטרה לאפשר גישה לפסקי דין. בשנת 1973 היא הושקה לציבור וניתן היה לחפש במאגרים משפטיים של ניו יורק ואוהיו. בשנת 1980 אוחסנו בה פסקי דין של כל מדינות ארצות הברית. באותה שנה נוסף גם שירות Nexis שאיפשר לעיתונאים לחפש במאגר מידע של עיתונים סרוקים.

לקסיס נקסיס מיוצגת בישראל על ידי חברת ארד-אופיר בע"מ.

קישור ישיר

curation 2 better

 

25 sources of free public domain books – Ebook Friendly

 

palestine-newspapers

מאגרי מידע של עיתונים היסטוריים באינטרנט | עמי סלנט

המיתוס המקובל הוא ש"גוגל יודע הכול", אך בכל הנוגע למאגרי מידע לא זה המצב. על מנת להגיע לכיסוי מלא של המידע הרלוונטי לנושא מסויים באינטרנט, לא די בהסתמכות על גוגל כי היא תוביל רק לחלק מהמידע הסמוי באינטרנט. המידע הגלוי לגוגל זניח בהיקפו לעומת המידע המופיע בארכיוני "דבר" ו"מעריב" שבאתר "עיתונות עברית היסטורית" (דוד שי , 2011).   היקף המידע באינטרנט בנושאים היסטוריים זניח לעומת כמות המידע הנמצאים בעיתון "טיימס" הבריטי ו"הניו-יורק טיימס" האמריקאי לדורותיהם.

קישור לסקירה 

 

Digital Collections – Library of Congress

library of congress 2

  קישור לאוספים הדיגיטליים של ספריית הקונגרס 

 

ספריות דיגיטליות נוספות :

British Library Labs – Digital Collections

British Library Images Online | The Picture Library

10 More Interesting Digital Library Collections

Digital Collections | Harvard Library Portal

Digital History: UH

Visual Collections | Los Angeles Public Library

digital libraries ranking

Ranking the World's Best Digital Libraries

 

הספריות הדיגיטליות Internet Archive ו- Open Library  מציעות   למעלה מ- 6 מיליון ספרים חופשיים ברשות הציבור  לכול.  14 מיליון תמונות מתוך  2 מיליון ספרים אלה   הועלו לאחרונה לפליקר והכוונה היא להעלות תמונות רבות נוספים מתוך הספרים בחודשים הבאים

ייחודו של האוסף שהוא לקוח מתוך ספרים שעברו דיגיטציה ובאמצעות כוחם של הנתונים הגדולים  הפכו מאוסף טכסטואלי לגלריה של תמונות.

boston

Zanzibar


כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *